Dakar 015- czyli Mini versus Peugeot

Tegoroczny Dakar jest już szósta edycją rozgrywaną  w Ameryce Południowej.Czy to dobrze czy źle pozostaje tematem na inną dyskusję. Ważne jest to, że po raz kolejny będziemy emocjonować się starciem tytanów pustyni.Dwa tygodnie spędzone wraz z najlepszymi kierowcami rajdowymi świata to aż nadto emocji w nowo rozpoczętym roku.Ale jak to się zwykło mówić „od przybytku głowa nie boli”.

DAK15_PLAQUE_DRAPEAUXRuta-Rally-Dakar-2015

Czego zatem możemy spodziewać się po rozpoczynającej się 4-tego stycznia przygodzie? Moim zdaniem uwagę wszystkich przykuje walka dwóch fabrycznych teamów Peugeota i Mini wspierane przez niemieckiego giganta BMW.

Historia Dakaru usiana jest zwycięstwami fabrycznych ekip z dużymi budżetami, szczególnie XXI wieczna historia tego rajdu.Po odejściu Volkswagena z Dakaru chwilową pustkę wypełniło BMW z modelem X3.W późniejszym okresie względy marketingowe skłoniły niemieckiego producenta do promocji innej ze swoich marek.I tu na scenę wchodzi Mini Countryman. Od początku swego istnienia Mini obsadzone było najjaśniejszymi gwiazdami z firmamentu kierowców rajdowych, a za rozwój aut i przygotowanie ich do rajdów wziął na siebie zespół X-Raid a obecnie All4 Racing. Mini zdominowało konkurencję nie tylko obsadą ale również nowinkami technicznymi i niezłomną niezawodnością. Pozyskanie do zespołu Stephane Peterhansela w 2012 przypieczętowało 3 kolejne zwycięstwa zespołu. Niestety dla All4 Racing Peterhansel odszedł z zespołu po ubiegłorocznej  -niezbyt dla niego udanej- edycji Dakaru. Skuszony perełka z francuskiej stajni wydaje się mocno nakręcony na tegoroczny rajd. Nie samym Peterhanselem All4 Racing stał, bowiem Nani Roma to kolejny mocny i niezwykle doświadczony kierowca.Jego pierwsze występy z BMW nie należały do najszczęśliwszych ale przesiadka do Mini była mocnym podmuchem w żagle doświadczonego Hiszpana. Zeszłoroczny tryumf potwierdza wysoką dyspozycję  i dobrze prognozuje na tegoroczny epik. Następną mocną załogą są Olrando Terranova/Bernando Grave.Ich rola w X-Raid do tej pory ograniczała się do pomocy Peterhanselowi lecz po odejściu wspomnianego Terranova dostaje oficjalne przyzwolenie na walkę o najwyższe laury.

2015-x-raid-mini-all4-racing_100489726_l

Kolejna bardzo mocna załoga to Nasser al Attiyah/Baumel , doświadczony i niezwykle zadziorny kierowca z bliskiego wschodu.Waleczny charakter tej załogi na pewno może popsuć szyki faworytom. Zresztą al-Attiyah  nie ukrywa zapędów na tryumfatora Dakaru. Jego liczne występy w WRC2 ,Dakar Series czy lokalnych pustynnych rajdach świetnie przygotowały go na tegoroczne wyzwanie.Czwarta załogą obsadzającą Mini są Hołowczyc/Panseri.Jadący z numerem 307 Polak  kolejny raz zapowiada zawziętą walkę o najwyższy stopień podium po dwutygodniowej przeprawie.Polscy kibice już teraz zanoszą modły do „spalinowego bożka” o bezawaryjną jazdę Hołowczyca.Do tej pory historia Polaka w Dakarze to ciężka nauka usiana szeregiem awarii. W tym roku już wiemy , że Krzysztof Hołowczyc zebrał doświadczenie, jest szybki i ma mocne auto. Do tegorocznego sukcesu brakuje teoretycznie tylko szczęścia (dużej dawki),a o te w Dakarze bardzo ciężko.

Zostawmy może na chwile zespół All4 Racing, bowiem na horyzoncie już w 2013 roku pojawił się dość nieoczekiwany konkurent.Co prawda dopiero w Dakarze 015 zalicza swój dziewiczy występ, ale Mini już od roku czuje jego ryk za plecami. Mowa oczywiście o 2008DKR ze stajni Peugeota.Już sam wygląd auta budzi niepokój a banda trzech takich łobuzów może wpędzić trio z Mini w panikę o ile nie w kompleksy.

Peugeot 2008 DKR and 205 T16

Peugeot bardzo rzeczowo podszedł do konstruowania 2008DKR. Inżynierowie czerpali pełnymi garściami ze swego doświadczenia w budowie aut rajdowych, wyścigówek górskich (208 T16) czy też prototypów serii Le Mans.Program Peugeota na le Mans został zamknięty w 2012 a rok później firma prezentuje światu nowatorski model mający podbić Dakar w 3-letnim planie.”Ogólnie  2008DKR jest zwykłą rajdówka -mówi kierownik projektu Bruno Famin- ale z o wiele większym skokiem zawieszenia”. Na tym jednak nie polega cała innowacyjność nowej wyścigówki.Napęd na tył i tylko jedną oś połączony z rzędowym dieslem nie jest zbyt popularnym podejściem do zagadnienia Dakaru 015,ale być może w nim tkwi przepis na sukces, może nieszablonowość powiedzie Mr Dakar(S.Peterhansel) po kolejne  12 zwycięstwo. Tak, tak Stephane Peterhansel dołączył w tym roku do stajni rodzimego producenta i mówi się ,że Peugeot poza sprzętem właśnie w składzie kierowców widzi nadzieje na sukces.Obok Peterhansela kolejne dwa Peugeoty poprowadzą -2 krotny rajdowy mistrz świata Sainz/Lucas oraz były motocyklista pięciokrotny zwycięzca Dakaru Cyril Despres/Gilles.

13647866661075443275

Wszystkie elementy układanki już spasowane, zacne załogi wyposażone potwory 2008DKR teoretycznie skazane są na sukces. Ale w tym punkcie teoria zdaje rozmijać się dość mocno z praktyką a raczej jej brakiem. Mocny pośpiech i ustanawiane krótko po sobie „deadlajny” obnażyły wady wieku niemowlęcego nowych aut. Już na początku wrześniowych testów rozbito jeden z prototypów DKR więc nowe auto Peugeota cierpi na brak testowych kilometrów, co w efekcie może zaważyć na powodzeniu projektu w 2015 roku. Kluczem do sukcesu Peugeota zostaje zatem niezawodność  czyli zmienna której procentową szansę  konstruktorzy od zawsze starają się  maksymalizować.

Zatem czy innowacyjna konstrukcja i tony doświadczenia kierowców przechylą szalę zwycięstwa wobec nie do końca przetestowanej maszyny? Czy może raczej bezpieczniejsza droga zespołu Mini All4 Racing jest tą prowadzącą po laurowy wieniec 17 stycznia w Buenos Aires?. Na te i wiele innych pytań dostaniemy odpowiedź podczas najbliższych dwóch  tygodnia poludniowo-amerykańskich bezdrożach.

SP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s